W słupskim „Mickiewiczu” napisaliśmy ponad 1500 listów!

list 02

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy świętujemy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W tym roku Maraton Pisania Listów odbył się po raz siedemnasty; w naszej szkole po raz pierwszy – w dniach 7-9 grudnia.

Od 1961 roku, gdy powstało Amnesty International, listy są jej najważniejszym orężem w walce o prawa człowieka. Co roku, po Maratonie, Amnesty International otrzymuje tzw. Dobre Wiadomości – informacje o pozytywnym rozwoju wydarzeń, uwolnieniu osadzonych, udzieleniu pomocy medycznej lub przeprowadzeniu sprawiedliwego procesu sądowego. Maraton Pisania Listów to dla naszych uczniów istotna lekcja empatii, tolerancji, solidarności oraz demokracji. Młodzi ludzie poznali problemy współczesnego świata, a także, co ważniejsze, nabrali przekonania, że mogą mieć realny wpływ na poprawę życia ludzi nawet w najdalszych zakątkach globu.

Uczestniczki i uczestnicy maratonu w naszej szkole najchętniej pisali listy i podpisywali petycje w sprawie prof. uniwersytetu Ilhama Tohti (Chiny) – skazanego na karę dożywotniego więzienia za walkę z dyskryminacją, dziennikarza z Egiptu o pseudonimie Shawkan za rzetelne wykonywanie swojej pracy, skazanej za działalność polityczną i torturowaną w więzieniu Zeynab Jalalian (Iran), czy wspierając walkę o ocalenie ziemi przodków rdzennej społeczności Peace River (Kanada).

Uczniowie klasy 1dLO wraz z wychowawcą serdecznie dziękują za wsparcie i udział w Maratonie wszystkim uczniom szkoły, ich rodzinom i znajomym, nauczycielom i pracownikom szkoły, a także wszystkim mieszkańcom Słupska. Wiemy, że im więcej osób zostanie zaproszonych do wspólnego pisania listów, tym większa szansa, że uda się poprawić los danego bohatera lub bohaterki i w ten sposób skutecznie walczyć o prawa człowieka.

list 01   list 03

list 04   list 05