„Dług, czyli kosy w kosmosie”

Kosy 07 13 listopada w Gimnazjum nr 4 odbyło się spotkanie z Panem Pawłem Kudzio prime speaker’em. Pan Paweł przedstawił ciekawe materiały na temat historii oraz swoich zagranicznych wycieczek . Spotkanie odbyło się pod hasłem „Dług, czyli kosy w kosmosie”
Odzyskanie Niepodległości przez Polskę w 1918 to… spłata długu przez Amerykę. Co to za tajny dług? Dlaczego ą z nim związane: zniesienie niewolnictwa, początek walki o prawa cywilne w Ameryce, pierwszy American Dream, Pocahontas, Martin Luther King, Alaska, Air Force one, prom Discovery i międzynarodowa stacja kosmiczna? Jak Polacy odwdzięczyli się w 1926 za jego spłatę, czyniąc „prawdopodobnie największy w historii ludzkości akt przyjaźni jaki jeden naród złożył drugiemu”? I jaki prezydent Polski dostanie na 100- lecie Niepodległości, jako bonus do spłaty długu? I co to ma wspólnego z… siedemnastowiecznymi rzemieślnikami- specjalistami z gdańska, polskimi kosami z XVIII w. i technologią obrazu FullDome, którą wymyślił Polak… w XIX w.?

Kosy 01 Kosy 02 Kosy 03

Kosy 04 Kosy 05 Kosy 06