Baner Tesla

Z wizytą w Nowogrodzie Wielkim

W dniach 12 listopada – 20 listopada br.  - w 15. rocznicę pierwszej wymiany -  grupa uczniów  pod opieką Pani Krystyny Walner i Pani Doroty Kłos  uczestniczyła w wymianie uczniów i nauczycieli II LO w Słupsku i Uniwersyteckiego Gimnazjum w Nowogrodzie Wielkim w Rosji.  Były to dni pełne wrażeń, spotkań z niezwykle gościnnymi ludźmi, dni wielu atrakcji i wzruszeń.
    Pierwszy dzień zaczął się bardzo wcześnie. Aby dotrzeć do Rosji, musieliśmy dojechać do Berlina, skąd wylecieliśmy do Sankt Petersburga. Do Nowogrodu, oddalonego od Petersburga trzy godziny drogi, dotarliśmy zmęczeni, ale też ciekawi nowego miejsca.  Najważniejsze po przyjeździe było dla nas spotkanie naszych przyjaciół, których poznaliśmy w czasie ich pobytu w Słupsku w październiku tego roku.  Niezwykle emocjonujące było przede wszystkim to, że mieszkaliśmy w domach naszych koleżanek i kolegów. Trzeba przyznać, że rodzice dołożyli wszelkich starań, abyśmy czuli się dobrze i - przede wszystkim - żebyśmy byli najedzeni (ach ta rosyjska kuchnia – bliny, pierogi... i rosyjska gościnność!).

Każdy dzień pobytu w Nowogrodzie rozpoczynaliśmy od udziału w lekcjach.  Była to dla nas okazja, aby poznać warunki nauki w nowogrodzkim gimnazjum oraz porównać  sposób prowadzenia lekcji przez polskich i rosyjskich nauczycieli – z pewnością było to ciekawe doświadczenie.  Popołudnia mieliśmy wypełnione licznymi atrakcjami: w piątek zostaliśmy oprowadzeni po kremlu, czyli odpowiedniku naszego grodu, gdzie mogliśmy podziwiać m.in. Sobór Bożej Mądrości. Wieczorem nasi przyjaciele zaprosili nas do teatru na spektakl pt. „Przygody Tomka Sawyera” . W poniedziałek odwiedziliśmy skansen w Witosławiu, gdzie mogliśmy zobaczyć jak w dawnych czasach żyli ludzie na terenie Rosji. Poznaliśmy wtedy także wiele zabaw z tamtego okresu. Mimo zimnej, wietrznej pogody, bawiliśmy się świetnie. We wtorek spotkaliśmy się z rosyjskimi studentami Uniwersytetu w Nowogrodzie, uczęszczającymi na lektorat języka polskiego. Ostatni dzień pobytu w Nowogrodzie rozpoczął się tradycyjnie lekcjami w szkole. Jednak nie trwały one długo, ponieważ nasi przyjaciele zabrali nas na zakupy, szczególnie interesowały nas pamiątki z Nowogrodu. Gdy po kilku godzinach wróciliśmy do szkoły, spotkaliśmy się z miłą niespodzianką, jaką było przyjęcie pożegnalne. Uczniowie polscy i rosyjscy razem z nauczycielami obu stron śpiewali piosenki w języku rosyjskim i polskim.
    Ważnym punktem naszej wizyty w Rosji były wycieczki – do Petersburga i letniej rezydencji carów – Carskiego Sioła. Na zwiedzanie Sankt Petersburga wyruszyliśmy sobotę - w tym wspaniałym mieście mieliśmy okazję przejechać się petersburskim metrem, którego stacje są wydrążone bardzo głęboko pod ziemią. Mogliśmy też podziwiać Cerkiew Zbawiciela na Krwi i zobaczyć m.in. pomnik Puszkina czy pomnik Piotra I (opisany przez Adama Mickiewicza w Ustępie III cz. „Dziadów”). Jednak najważniejszym celem naszej wycieczki była zimowa rezydencja carów rosyjskich – Ermitaż. To przepotężne muzeum zachwyca swoim ogromem, przepychem i ilością zgromadzonych, bezcennych dzieł światowego dziedzictwa.
    Niedziela nie była dla nas dniem wolnym. Tego dnia spotkaliśmy się z Polonią. Było to wzruszające spotkanie, nie zdawaliśmy sobie sprawy jak jest liczna i jak prężnie działa, pielęgnując pamięć o polskich przodkach.
    Ostatni dzień pobytu w Rosji – czwartek - rozpoczął się bardzo wcześnie. Po długim pożegnaniu na dworcu kolejowym w Nowogrodzie, rozstaliśmy się z naszymi nowymi przyjaciółmi i odjechaliśmy w stronę Sankt Petersburga. Jednak po drodze zatrzymaliśmy się w  miejscowości Puszkin, aby zwiedzić letnią rezydencję carów - Carskie Sioło. Ten imponujący budynek wywarł na nas ogromne wrażenie już z zewnątrz. We wnętrzach pałacu mogliśmy podziwiać ogromne sale balowe, pokoje i słynną replikę bursztynowej komnaty.
    Mimo zmęczenia długą podróżą powrotną, dopisywały nam humory. Mamy nadzieję, że nie będzie to ostatnia w naszej szkole wymiana z naszymi rosyjskimi przyjaciółmi z Nowogrodu Wielkiego.

Maja, Błażej, Kacper, Szymon, Tomasz.