HOT-INFO

sekretariat@lo2.slupsk.pl

Wesele Andrzeja Wajdy w kinie Rejs

Wesele plakat

25 września 2018 r. uczniowie klas 2b i 2d LO wraz z opiekunkami Panią Dorotą Kłos oraz Panią Iwoną Płóciennik udali się do kina Rejs, aby obejrzeć adaptację filmową utworu Stanisława Wyspiańskiego pt. Wesele w reżyserii Andrzeja Wajdy. Było to drugie wyjście w ramach cyklu pokazów filmów Andrzeja Wajdy. W ramach projektu Kamerą i piórem. Klasyka literatury polskiej w filmach Andrzeja Wajdy uczniowie słupskich szkół mogą zapoznać się z twórczością wybitnego polskiego reżysera, twórcy Polskiej Szkoły Filmowej.

Pierwszą część spotkania stanowił wykład Pani Grażyny Bożek - Szczepłockiej, który wprowadził nas w meandry jednego z najważniejszych obrazów w twórczości Wajdy. Po wysłuchaniu zachęcającego wstępu z niecierpliwością czekaliśmy na film. Wesele to obraz cechujący się wspaniałą grą aktorską i dynamiczną akcją. Ponadto jest doskonałym przykładem kina, które również pełni rolę interpretacji dzieła literackiego - nie tylko przedstawia je jako adaptację utworu, lecz ukazuje także pogłębiony, uzupełniony punkt widzenia reżysera. Dla nas, licealistów, seans nie był więc jedynie formą rozrywki, lecz także świetnym przygotowaniem przed maturą z języka polskiego.

Daria Kędziora – klasa 2d