UWAGA !!!

ul. Mickiewicza 32,
76-200 Słupsk

+48 (59) 84 24 894
sekretariat@lo2.slupsk.pl

Dawno temu w Słupsku

W gabinecie chemicznym nigdy nie było prosektorium, w biologicznym nie wykonywano trepanacji czaszki, a w sali języka polskiego nie amputowano kończyn. Oficjalnie dementujemy krążące od kilkudziesięciu lat po Słupsku plotki, że w czasie wojny w budynku naszej szkoły mieścił się szpital.

Kiedy Słupsk był jeszcze Stolpem, a ulica Mickiewicza nazywała się Friedrichstrasse, zaczęto budowę III Gemaideschule (szkoły podstawowej). Ta podniosła, chwila miała miejsce w 1903 roku. Już w dwa lata później zadzwonił pierwszy dzwonek i na holach pojawiło się pierwsze pokolenie męczenników słusznej sprawy. Przykładowa Hilda i Hans nie mieli możliwości korzystania z największej przyjemności jaką niesie ze sobą chodzenie do szkoły: ciągania za warkocze, wysyłania miłosnych liścików czy też wbijania sobie cyrkli w uda (kto się czubi, ten się lubi). Zajęcia odbywały się bowiem w dwóch skrzydłach - Madchenabtrii (część dla dziewcząt) i Knobenabtril (skrzydło dla chłopców).
W Słupskim Archiwum Państwowym odkryłyśmy pod stertami pożółkłych kart litografię przedstawiającą projekt elewacji frontowej budynku przy Mickiewicza 32-34. Zazdrościmy Hermenegildzie i Heinrichowi, że mieli przyjemność uczyć się w czasach świetności budynku. Dzisiaj widać tylko pozostałości dawnego wyglądu - nie ma już dachówek, tynków, herby umieszczone nad drzwiami zostały zamurowane. Według pierwotnego projektu na dachu miała zostać umieszczona wieża z zegarem i różą wiatrów. Pozostaje tajemnicą, dlaczego wieży nigdy nie zbudowano.

Po wojnie do 1949 roku mieściła się w tym budynku Szkoła Podstawowa nr l, a później jedenastoletnia Szkoła Ogólnokształcąca TPD i Szkoła Podstawowa oraz Liceum Ogólnokształcące nr 11. Obecnie budynek jest siedzibą Gimnazjum nr 3 i Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2. Od prawie stu lat gmach naszego liceum stanowi symbol nauki i mądrości. Niepowtarzalną atmosferę, którą stwarzają grube mury z czerwonej cegły, ogromne okna, kamienne schody odczuli chyba wszyscy, którzy mieli przyjemność się tu uczyć.

Marta Straszewska
Magda Ossowska
Joanna Cetera
Uczennice klasy dziennikarskiej II LO w Słupsku - 1999 r.